Поделе унутар Српске листе изазвале су политички сукоб који Београд успешно контролише, сматрају аналитичари у Београду. Ипак, постоји бојазан да се група српских посланика на Косову окупила око краткорочног интереса не би ли постигли нешто у сусрет парламентарних избора.
Косовски аналитичари сматрају да раскол унутар Српске листе осликава ситуацију у Влади Србије, те поручују да Београд под хитно мора да реши несугласице како би се омогућило формирање Заједнице општина са српском већином.
Члан Председништва Српског покрета обнове и председник косовско-метохијског одбора СПО са централног Косова, Ранђел Нојкић, сматра да је до раскола овог пута дошло због доминације људи које је подржаво Александар Вулин, чему су се Срби са централног Косова успротивили и искључили Јаблановића из свих токова, поготово из оних око трошења средстава и поделе буџета. Нојкић поручује да Београд мора што пре да уклони све ове неспоразуме, а пре формирања Заједнице.
„Мислим да ће овај сукоб трајати још дуго с обзиром да има велике разлике унутар српске заједнице, па и унутар самих представника у институцијама Косова, с обзиром да још увек нису одређене надлежности, и где ће бити седиште Заједнице. Ово је и осликавање онога што се дешава у Влади Србије. Цело време је покушај био да Вулин води целу акцију, јер то није хтео да препусти Ђурићу. А сада се покушава да се примат пребаци на Српску напредну странку и Ђурића. Ово ће имати импликације на Заједницу све док Београд не седне и не почне разговоре са Србима, и тек онда да крене са формирањем Заједнице. Уколико се то не деси, неће бити Приштина крива што се Заједница не формира, већ Београд, односно Срби који су у институцијама Косова“, казао је Нојкић.
Међу представницима косовских Срба дошло је до обрта. Док су почетком године изабрани представници месецима бојкотовали косовске институције зато што је премијер Иса Мустафа сменио Александра Јаблановића са министарске позиције, сада су се издвојили посланици са севера који подржавају Јаблановића, док су они који су део владе тражили Јаблановићеву смену са Српске листе, каже београдски аналитичар, Душан Јањић. Поред посланика са севера, подршку Јаблановићу пружили су и Слободан Петровић, председник Самосталне либералне странке, и Ненад Рашић, лидер Прогресивне демократске странке, који се недавно прикључио Српској.
„Бојим се да су се ти посланици окупили око једног краткорачног интереса, да искористе своје мандате не би ли покушали нешто да ураде на долазећим парламентарним изборима на Косову. Наравно, то није пукотина, то је више од пукотине. То је за сада политички сукоб који Београд врло успешно контролише. Држи на нивоу случај Јаблановића, а у међувремену су донете одлуке о његовом смењивању, обављени су разговори са свим посланицима, и наравно долази до смењивања по вертикали и хоризонтали свих људи који су повезани са том интересном групом. Што се званичног Београда тиче, Марко Ђурић и Јаблановићи нису више партнери за које Београд може да стане“, казао је Јањић.
Поједини представници Срба, међу којима и заменик косовског премијера, Бранимир Стојановић, септембра су упутили проглас у којем се захтева неодложно повлачење Александра Јаблановића са свих функција у оквиру Грађанске иницијативе „Српска листа“. Јаблановић је овај проглас оценио политичким циркусом који је за циљ имао да се, нападом на њега кроз медије, повуче са места председника ГИ Српска листа. Он је поручио да ће наставити да води ову Листу и убудуће. Након тога, потписници прогласа састали су се у Београду са директором канцеларије за Косово, Марком Ђурићем, када је он изјавио да Јаблановић више не представља Српску листу. Потом је пренето и да је Бранимир Стојановић именован за координатора листе, што је Александар Јаблановић демантовао, истакавши да такав захтев од било кога није достављен Српској листи.
Јањић додаје да ће оваква ситуација имати последице. Најпре, Београд је научио лекцију да не може да иде све под контролом и да не могу сви Срби у један џак, наводи Јањић, а друго, Београд има обавезу сарадње по бриселском споразуму и не требају „непредвиди људи који из личних, финансијских разлога са појединим албанским вођама праве невероватне обрте“.
„Мислим да ће настати једно нормалније политичко представљање, да ће се вероватно на следећим парламентарним изборима појавити неке три врло јаке листе“, наводи Јањић, додајући да ће се до децембра, када треба да се донесе статут Заједнице општина са српском већином, бити јасна политичка конфигурација новог вођства, из којег ће Александар Јаблановић и његов отац, Драган, градоначелник Лепосавића, бити у вођству Заједнице.

